chroma, arena, lisianthus, lisianthus growing, how to grow lisianthus, best lisianthus

Lizantes Audzēšanas Pamati

Lizantes un Lizanšu Audzēšanas Pamati

Lizanšu zinātniskais nosaukums ir lielziedu eustoma Eustoma grandiflorum. 
Šajā rakstā mazliet pastāstīsim par tām un sniegsim mazu ieskatu par to audzēšanu!

 

 

Bieži kā sinonīms lizantēm tiek lietots arī otrs botāniskais nosaukums Rasela liziante – Lisianthus russelianus, tādēļ kopš parādīšanās pie mums Latvijā, šos ziedus tā arī saukājam gan par eustomām, gan liziantēm.

 

 

Lizantes savvaļā ir sastopamās tikai prērijās – Ziemeļamerikas mērenās joslas zālaino pļavu līdzenumos Kolorādo, Nebraskas un Teksasas štatos. Tas izskaidro izcelsmi angļu valodā visai bieži  lietotajam nosaukumam - prēriju genciānas.

Tas, ka eustomas ir vienas no vispieprasītākajiem grieztajiem ziediem nav saistīts tikai ar šo ziedu īpatnējo formu un krāsainību vien. Bezgala plašajā Floras valstībā pavisam maz ir ziedu ar tik ilgu mūžu kā šie. Piemērotos apstākļos lizantes saglabājas svaigas 10 -15 dienas, speciālos šķīdumos - pat līdz 30 dienām. Pie tam izplaukst arī lielākā daļa pumpuru, un nav jāuztraucas par nobirušām ziedlapiņām, jo tās paliek pie ziedkāta.

 

Lietas, kas noteikti jāņem vērā!

 

Ziedu ieguvei lizantes mūsu Latvijas klimatā parasti audzē kā viengadīgu siltumnīcu kultūru. Siltākos apgabalos (piemēram Kentuki ASV) tās audzē arī atklātā laukā, kur dēstus izstāda kad iestājies stabili silts laiks, jo +4-5 °C tām jau ir bīstama robeža! Eustomām ir raksturīgs samērā garš audzēšanas laiks – no sēšanas līdz ziedēšanai jāpaiet 22-28 nedēļām (5-7 mēneši). Tas, protams, sarežģī audzēšanas tehnoloģijas un, varbūt attur dažu labu puķkopi no šo brīnišķīgo ziedu audzēšanas. Lai izaudzētu šos ziedus, tad ir jāievēro daži pamat nosacījumi :

  • Laicīgi ir jāveic sējas darbi. Floreslv parasti sākam ap 12. decembri un beidz, ne vēlāk kā 20. janvārī.
  • Jābūt veselai, gaisu caurlaidošai augsnei - 50% upes smilts un 50% sijāta neitralizēta kūdra.
  • Substrāta skābumam ir jābūt no 6,2 - 7,2 pH kas ir ļoti svarīgi!
  • Sējam dēstu 200 izmēra kasetēs (Kastīte ar 200 vietām stādiem).
  • Sēklas nedrīkst ieraust zemē, tām obligāti jāpaliek augsnes virskārtā. Sēklas dīgst tikai gaismā!
  • Obligāti ir nepieciešams papildus apgaismojums no pirmās dienas Sākumā apgaismojums var būt vājāks līdz sadīgšanai, pēc tam atbilstoši augu veģetācijas posmam, ne mazāk kā 12 Stundām un ne vairāk par 14 stundām dienā!
    (Lai dīgšanas laikā saglabātu vienmērīgu mikroklimatu, dēstu kastītes piesedz ar stiklu vai plēvi)
  • Noteikti ir jāievēro strikti temperatūras režīmi, atbilstoši veģetācijas posmam. Pie optimālās temperatūras 21-25 °C dīgšana sākas pēc 10-15 dienām. Pēc sadīgšanas kastītes novieto vēsākā vietā. Tā kā dēstu smalkās, matveida saknītes ir ļoti neizturīgas, pārpiķēšana jāveic līdzko to iespējams izdarīt – parasti jau 2-3 lapiņu stadijā.

 

Tas ir pamats, kas būtu nepieciešams zināt par sēklu pareizu iesēšanu, lai tās izdīgtu un turpinātu augt!

Ir arī iespēja iegādāties Lizanšu Audzēšanas Tehnoloģijas rakstu - "No Sēklas Līdz stādam" spiežot ŠEIT.
Atpakaļ uz Blogu

Atstājiet komentāru

Lūdzu, ņemiet vērā, ka komentāri ir jāapstiprina pirms to publicēšanas.